Хоёрдугаар бага бүлгийн гадаад ертөнцтэй танилцах хичээлийн хураангуй. Сэдэв "Нисэх онгоц. Хичээл "Бид өөрсдөө онгоц бүтээнэ, ойн дээгүүр нисцгээе! Хүүхдэд зориулсан онгоцны боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй
1-р ангийн хүүхдүүдэд зориулсан "Нисэх онгоц хийх" хичээлийн хураангуй
Хичээлийг сургууль, нэмэлт боловсролын байгууллагуудад: клуб, секц, 6-7 насны хүүхдүүдтэй холбоод хийж болно.
Зорилтот:хэв маягийн дагуу ажиллах чадварыг хөгжүүлэх, нарийн моторт ур чадвар, нүдийг хөгжүүлэх; агаарын хөлгийн төрөл, тэдгээрийн зорилгыг танилцуулах; хариуцлага, нэгдэлчлэлийн мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.
Хичээлийн явц:
1.Мэндчилгээ. Зохион байгуулах цаг.
Сайн уу залуусаа.
Цэлмэг тэнгэрт мөнгө
Гайхалтай шувуу.
Би алс холын орнууд руу ниссэн,
Энэ шувууг металлаар хийсэн.
Нислэг хийдэг
Гайхамшигт шувуу…. Нисэх онгоц
Өнөөдөр бид онгоцны загвар хийх болно.
2. Онгоц, тэдгээрийн зорилгын тухай яриа.
Залуус аа, та нарын дунд онгоцоор нисч байсан хүн бий юу?
- Та юу гэж бодож байна, онгоцууд юунд зориулагдсан бэ? (ачаа, хүн тээвэрлэх)
-Онгоц ямархуу харагддаг вэ? (шувуу тутамд)
- Шувуу, онгоц хоёр ямар төстэй вэ? (далавчтай, нисдэг)
Цэргийн нисэх онгоцыг дараахь байдлаар хуваадаг
- Тэмцэгчид
- Бөмбөгдөгчид
- Скаутууд
- Шатахууны савнууд
Иргэний нисэх онгоцыг дараахь байдлаар хуваана.
- Зорчигч
- Тээвэр
- Гал сөнөөгчид
- Спорт
Оригами урлаг нь цаас нээсэн эртний Хятадаас эхтэй.
3.Практик хэсэг. Нисэх онгоц хийх.
Өнөөдөр бид онгоц хийх болно, гэхдээ энгийн биш. Оньсого тааварласны дараа алийг нь хэлэх вэ?
Нуугаарай, тахианууд!
Цэлмэг тэнгэрт
Хар сүүдэр
Дугуйлж байна...
Бид ямар төрлийн онгоц хийх вэ?
Хоук
Одоо үлгэр сонсоод бид тантай хамт онгоц хийх болно.
Дэлхий дээр нэг навч амьдардаг байсан бөгөөд тэр нь сул хэвтэж байв. Түүнд хийх зүйл байсангүй. Тэр ажилдаа орохоор шийдэв.
1) Цаасан хуудас аваад урд нь тавь.
Би хуудсыг хагасаар нугалахаар шийдсэн.
2) Хуудасны баруун булангуудыг зүүн тийш нийлэхийн тулд хуудсыг уртаар нь хагасаар нугалав. Эвхэх шугамыг тэгшлээрэй.
Би хуудсыг хагасаар нугалахад дургүй байсан тул өмнөх хэлбэр рүүгээ буцахаар шийдэв.
3) Цаасан хуудсыг задлаарай.
Навч тэнд хэсэг зуур хэвтээд булангуудыг нь нугалав.
4) Дээд талын 2 буланг нугалах шугам руу нугална.
Навч дахин ядарсан байна. Цаас тэнд удаан эсвэл богино хугацаанд хэвтээд буцаж ажилдаа орохоор шийдэв. Навч нугалав.
5) Хурц үзүүрийг нугалж тэгш өнцөгтийг авна.
Гэхдээ энэ удаад навч тэгш өнцөгтийн хэлбэрт дургүй байсан тул булангуудыг дахин нугалахаар шийджээ.
4) Дээд талын 2 буланг улаан цэг рүү нугална.
Навч дараа нь юу болохыг сонирхож эхлэв.
5) Улаан цэгийн доор байрлах жижиг буланг дээш нь нугална.
Онгоц улам сонирхолтой болсон. Тэрээр бизнесээ үргэлжлүүлэхээр шийдсэн.
6) Ажлын хэсгийг хагасаар нь нугална. Ажлын хэсгийг эргүүл. Атирааны шугамын дагуу хэлбэрийг нугалав.
Би цаасыг хараад түүний дуудлага нь онгоц болохыг ойлгов.
эсвэл хоёр дахь сонголт
Hawk онгоц хийж чадсан хүмүүст гараа өргө.
Өөрөө хийсэн загвар.
4. Биеийн тамирын хичээлийн минут
Бид гараа нийлүүлж:
Онгоц гарч ирэв.
Далавчаа нааш цааш цохиж,
"Нэг" хийж, "хоёр" хий.
Нэг ба хоёр! Нэг ба хоёр!
Гараа хажуу тийш нь бариад,
Бие биенээ хар
Нэг ба хоёр! Нэг ба хоёр!
Гараа доошлуул
Тэгээд бүгд суу!
5. Загварын туршилт.
Одоо бүх нисгэгчдийн хувьд маш чухал мөч ирж байна - энэ бол онгоцны туршилт юм. Нисэх онгоцыг туршиж эхлэхээсээ өмнө төөрөгдүүлэхгүйн тулд загвартаа гарын үсэг зурна уу.
Ингээд манай нисэх онгоц газардаж байна. Ажлын байран дахь дэг журмыг сэргээхийг бригадын гишүүдээс хүсч байна. Бид аюулгүй газардлаа.
6. Тусгал
Та ангидаа юу барьсан бэ?
Та ямар материалаар ажилласан бэ?
Хичээлийн явцад ямар технологи ашигласан бэ?
Энэ нь аль улсад гарч ирсэн бэ?
Хичээл дээр юу сурсан бэ?
Онгоц ямар хэсгүүдээс бүрддэгийг санацгаая? (Их бие, сэрвээ, тогтворжуулагч, далавч, буух хэрэгсэл)
- Залуус аа, хичээл дууслаа. Онгоц авч болно.
Хичээл 1
Зорилго: сэдэвт нэр үгийн идэвхтэй ба идэвхгүй үгсийн санг өргөжүүлэх; объектыг хэмжээгээр нь тохируулах дасгал хийх; "хол - ойр", "өндөр - бага" гэсэн антонимуудыг практик эзэмшсэн байх; харааны ойлголт, нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх; сонсголын анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх, ярианы хөдөлгөөнийг зохицуулах.
Тоног төхөөрөмж: зорчигчидтой тоглоомон онгоц, тоглоомон онгоц, янз бүрийн хэмжээтэй хайрцаг, тоолох саваа.
Хичээлийн явц
1. Зохион байгуулалтын мөч
Хамтарсан ярианы материалыг давтах.
Хэл ярианы эмчийн ширээн дээр машин (эсвэл машины зураг) байдаг. Хүүхдүүд ярианы эмчийн асуултанд хариулдаг.
-Машин юу хийж чадах вэ? (- Машин жолоодох, дуугарах, хүн тээвэрлэх, ачаа.)
-Та ямар машин мэддэг вэ? (- Ачааны машин, машин, автобус.)
2. Хичээлийн сэдвийн танилцуулга
Хэл ярианы эмч хүүхдүүдэд зорчигчидтой тоглоомон онгоц үзүүлж, асуув.
-Энэ юу вэ? (- Нисэх онгоц).
Онгоц хүн болон ачаа тээвэрлэх боломжтой гэж ярианы эмч тайлбарлав.
3. Сэдвийн талаархи үгсийн санг тодруулах
Хүүхдүүд тоглоомон онгоцыг харж, түүний хэсгүүдийг нэрлэнэ: далавч, сүүл, бүхээг, дугуй, жолооны хүрд. Дараах үгсийг хүүхдийн идэвхтэй толь бичигт оруулсан болно: нисгэгч, нисгэгч, идэвхгүй - зорчигчид, ангар (онгоцны байшин).
4.“Нисэх онгоц” загварын бүтээн байгуулалт
Хүүхдүүд тоолох саваа ашиглан онгоцны загварыг байрлуулж, дараа нь түүний хэсгүүдийг харуулж, нэрлэнэ (бие даан эсвэл хэл ярианы эмчийн дараа давтана).
5. Дидактик тоглоом "Онгоц бүр өөрийн байшин руу явдаг"
Хэл ярианы эмчийн ширээн дээр янз бүрийн хэмжээтэй картон хайрцагнууд байдаг. Хэл ярианы эмч хүүхдүүдэд янз бүрийн хэмжээтэй тоглоомон онгоц тарааж өгдөг. Хүүхдүүд ярианы эмчийн ширээн дээр ирж, байрлуулсан хайрцагнуудаас онгоцондоо тохирохыг нь сонгоно.
6. "Нисэх онгоц" хөдөлгөөнтэй тоглоом
Хэл ярианы эмч шүлэг уншиж, хүүхдүүд үгийн дагуу хөдөлгөөн хийдэг (ярианы эмчийн хувьд). Дахин уншихдаа хөдөлгөөн хийж, дараах үгсийг хэлээрэй.
Онгоц, онгоц. Тэд гараа хажуу тийш нь дэлгэв.
Энд тэнд онгоц байна. Хажуугийн эргэлтүүд.
Онгоц хол, гараа урагш сунгасан.
Онгоц ойрхон, гараа цээжиндээ дардаг.
Онгоц өндөр, гараа дээш өргөв.
Онгоц намхан байна. Хүүхдүүд суулт хийдэг.
7. Хичээлийн хураангуй
Хичээл 2
Даалгаварууд: тухайн сэдвээр үйл үгийн толь бичгийг идэвхжүүлэх (нисэх, хөөрөх, газардах, босох, унах, нисэх, ирэх); ярианы сонсголыг хөгжүүлэх; ерөнхий болон нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, уян хатан байдал.
Тоног төхөөрөмж: онгоцны зураг (хөөрөх, тэнгэрт өндөрт нисэх) - хүүхэд бүрт хоёр, цаасан онгоц - хүүхдийн тоогоор; тоглоомон онгоц, том шоо бүхий саваа.
Хичээлийн явц
1. Зохион байгуулалтын мөч.
Тоглоом "Хэний онгоц хурдан ирэх вэ?"
Хүүхдүүд гартаа тууз бүхий саваа барьж, туузны үзүүрт онгоцнууд уядаг. Хэл ярианы эмчийн дохиогоор хүүхдүүд саваа эргүүлж, туузаар ороож эхэлдэг.
2. Дидактик тоглоом “Онгоц ойр уу, хол уу таах уу?”
Хүүхдүүд онгоцны зурагтай хоёр карттай (хөөрөх, тэнгэрт өндөрт нисдэг). Онгоц хөөрөх үед маш чанга дуугардаг, өндөрт нисэхэд чимээгүй болдог гэж ярианы эмч тайлбарлав. Дараа нь тэр "у" дууг өөр өөр хоолойн хүчээр дуудвал хүүхдүүд хүссэн зургийг авдаг. Дараа нь ярианы эмч өөрөө зургуудын аль нэгийг үзүүлж, хүүхдүүд "у" дууг чанга эсвэл чимээгүйхэн гаргадаг.
3. "Дуулгавартай онгоц" дидактик тоглоом
Хүүхдүүд гартаа цаасан онгоцтой бөгөөд ярианы эмч даалгавар өгдөг (үйлдлийг нэгэн зэрэг үзүүлэхийн зэрэгцээ). Хүүхдүүд онгоцоор үйлдлүүдийг гүйцэтгэдэг: онгоц хөөрч, нисч, дуугарч, өндөрт хөөрч, доош бууж, газарддаг. Дараа нь ярианы эмч зөвхөн онгоцтой хийсэн үйлдлүүдийг харуулдаг бөгөөд хүүхдүүд онгоц юу хийдгийг хэлдэг.
4. "Нисэх онгоц" ярианы дагалдах гадаа тоглоом
А.Бартогийн “Онгоц” шүлгийг үйлдлүүдийг дуурайлган унших нь:
Бид онгоцыг өөрсдөө барих болно -
Ой модоор гүйцгээе.
Тэгээд бид ээж рүүгээ явна!
"Онгоц" хүүхдүүд шоо дөрвөлжин мод, байшин, хаалгыг мөргөхгүйг хичээн хажуугаар өнгөрдөг.
5. Хичээлийн хураангуй
ХИЧЭЭЛ 3
Даалгаварууд: тухайн сэдвээр нэр үг, үйл үгийн толь бичгийг идэвхжүүлэх; нэр үгийн олон тоог бүрдүүлэх дасгал; хэллэг яриаг хөгжүүлэх; "on", "under", "in", "for" гэсэн угтвар үгсийг практик эзэмшсэн байх; Нарийн болон ерөнхий моторт чадварыг хөгжүүлэх, яриаг хөдөлгөөнтэй уялдуулах.
Тоног төхөөрөмж: хүүхдийн тоогоор тоглоом эсвэл цаасан онгоц, онгоцны зураг, тоолох саваа, бөмбөг.
Хичээлийн явц
1. Зохион байгуулалтын мөч
Тоолох саваагаар “Онгоцны” загвар бүтээх
2. "Нэг - олон" дидактик бөмбөг тоглоом
Хэл ярианы эмч хүүхэд рүү бөмбөг шидэж, нэр үгийг ганц тоогоор нэрлэнэ. Бөмбөгийг буцааж өгч буй хүүхэд энэ үгийг олон тоогоор дууддаг: онгоц - онгоц, нисгэгч - нисгэгчид, кабин - кабин, сүүл - сүүл, далавч - далавч, дугуй - дугуй, цонх - цонх.
3. “Онгоц хаана газардсан бэ?” дидактик тоглоом.
Хэл ярианы эмч нь тоглоом эсвэл цаасан нисгэгчээр дараах үйлдлүүдийг гүйцэтгэдэг.
-Онгоц ширээн дээр (сандал дээр, ширээн доор, сандлын ард, хайрцагт) газардсан (суусан). Хүүхдүүд онгоцоороо үйлдлүүдийг давтдаг. Дараа нь тэд ижил үйлдлүүдийг хийдэг
тодорхой зүйлд найдахгүйгээр аль болох үгээр хэлэх.
4. “Нисгэгч онгоцон дээр” зураг дээр үндэслэсэн яриа
Хүүхдүүд газар дээгүүр нисч буй онгоцны зургийг харж байна. Нисгэгч ажлын өрөөнд сууж байна. Хүүхдүүд ярианы эмчийн асуултанд хариулдаг (боломжтой бол бүтэн өгүүлбэрээр):
-Энэ юу вэ?
-Онгоцны далавч (сүүл, бүхээг) хаана байна
-Хамгийн бүхээгт хэн сууж байна вэ?
-Онгоцыг хэн нисдэг вэ?
-Онгоц хаашаа нисч байна вэ?
5. “Нисгэгч” хөдөлгөөнтэй тоглоом
Ярианы эмч шүлэг уншиж, хүүхдүүд текстийн дагуу хөдөлгөөн хийдэг.
Энд онгоц нисч байна, Гараа хажуу тийш нь.
Аав тэнд нисгэгч. Жолооны хүрдний хөдөлгөөнийг дуурайлган хийдэг.
Онгоц өндөр, гараа дээш өргө.
Аав тэнд - хол байна. Та нараас гараа урагшлуулна.
Хичээл 4
Зорилго: хэллэг яриаг хөгжүүлэх; логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх; урт, гөлгөр аман амьсгалыг хөгжүүлэх; харааны сонсголын анхаарлыг хөгжүүлэх; нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.
Тоног төхөөрөмж: хүүхдийн тоогоор цаасан онгоц, сэдэвчилсэн зураг (нисэх онгоц, шувуу, эрвээхэй, үхэр, муур, ширээ), шувуу, онгоцыг дүрсэлсэн дөрвөн хэсгээс бүрдсэн зургийг хайчилж ав.
Хичээлийн явц
1. Зохион байгуулалтын мөч.
Хүүхдүүдийн ширээн дээр цаасан онгоц байдаг. Хүүхдүүд тэднийг үлээлгэдэг (онгоцууд хүүхдийн амны түвшинд байдаг). Сургалтын өмнөх бэлтгэл: хамраараа амьсгалж, амаараа жигд амьсгална.
2. "Ялаа - нисдэггүй" дидактик тоглоом
Хэл ярианы эмч сэдвийн зургуудыг үзүүлдэг (хүүхэд бүрт нэг):
"Онгоц", "шувуу", "эрвээхэй", "үхэр", "муур", "ширээ".
Хэл ярианы эмч зургийг үзүүлээд асууна.
- Энэ хэн (юу) вэ?
Дараа нь тэр энэ биет нисдэг эсэхийг тодруулна.
Дараа нь зураг дээр тулгуурлахгүйгээр тоглоом тоглодог. Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна. Хэл ярианы эмч даалгавар өгдөг: хэрэв тэр нисдэг объектыг нэрлэвэл, хэрэв объект нисэхгүй бол хүүхдүүд гараа дээш өргөдөг;
3. "Шувуу", "Онгоц" гэсэн дөрвөн хэсгээс эвхдэг зүсмэл зураг
4. Шувуу ба онгоцны харьцуулалт
Нисгэгч сууж буй шувуу, нисэх онгоцыг дүрсэлсэн зургуудыг самбар дээр харуулав. Хүүхдүүд шувуу, онгоцыг харьцуулж, ярианы эмчийн асуултад хариулдаг. Төгсгөлд нь дүгнэлт гаргана: шувуу амьд, тэр өөрөө нисдэг, далавчаа дэвсдэг, үр тариа чихдэг гэх мэт, онгоц амьд биш, үүнийг хүмүүс хийсэн, нисгэгч (нисгэгч) удирддаг. )
5. “Нисгэгч” хөдөлгөөнтэй тоглоом
Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага
"Родничок" цэцэрлэг
OOD хураангуй:
"Бид онгоцоо өөрсдөө бүтээж, ойн дээгүүр ниснэ."
Тамбов 2016 он
Тэмдэглэл.
Сонирхолтой хоббигийн нэг бол цаасан загварчлал гэж үзэж болно. Энэ үйл ажиллагаа нь хүүхдүүдэд маш их хүртээмжтэй байдаг. Та үргэлж шаардлагатай багаж хэрэгсэлтэй байх болно: хайч, сойз, цавуу. Та хүссэн бүхнээ хийж болно: барилга, машин, хөлөг онгоц, онгоц.Цаасан загварчлал нь ойлголт, анхаарал, санах ой, сэтгэлгээг бэхжүүлэхэд тусалдаг. Энэхүү үйл ажиллагаа нь цаас, багаж хэрэгсэл, диаграммтай ажиллах арга техникийг эзэмших явдал юм. Багаар ажиллах, харилцааны ур чадвар, сонсох, сонсох, харах, ажиглах, багшийн зааврыг үнэн зөв дагаж мөрдөх чадварыг хөгжүүлдэг.Зорилтот:
хүүхдийн бүтээлч, загварлаг үйл ажиллагааг хөгжүүлэх.Даалгаврууд
.1. Хүүхдэд нисэхийн үүсэл, хөгжлийн талаарх үндсэн мэдээлэлтэй танилцах; дараах үгсийг хүүхдийн идэвхтэй толь бичигт оруулна уу: агаарын бөмбөлөг, онгоц, их бие, их бие, явах эд анги, нисгэгч,
бүхээг , түлшний савнууд , зорчигчийн тасалгаа, ачаа тээшний тасалгаа, ачааны тасалгаа; hцаасан дээрээс загвар хайчилж, эд ангиудыг холбох, онгоц бүтээх чадварыг бэхжүүлэх; график загвар ашиглан дизайны дадлага хийх; тоглоомын үйл ажиллагаанд хүлээн авсан мэдээллийн ашиглалтыг шинэчлэх.2. Харааны-дүрслэлийн ойлголтыг хөгжүүлэх; санах ой, нарийн моторт ур чадвар, сэтгэн бодох чадвар, бүтээлч байдлыг сайжруулах.
3. Багаар ажиллах, харилцан туслалцаа үзүүлэх чадварыг хөгжүүлэх;
тэсвэр тэвчээр; ямар нэг зүйлийг дуусгахын тулд авчрах чадвар.
Боловсролын чиглэлүүдийг нэгтгэх:
танин мэдэхүйн хөгжил, урлаг, гоо зүйн хөгжил, нийгэм, харилцааны хөгжил, бие бялдрын хөгжил, ярианы хөгжил, бүтээлч загвар.Арга, техник:
Оньсого таамаг, гэнэтийн мөч"
Шидэт хайрцаг", "Карлсоны ирэлт",асуудалтай нөхцөл байдал"Онгоц яагаад шувуутай адилхан харагддаг вэ?", dдинамик түр зогсолт "Нисэх","Онгоц" гадаа тоглоом.Демо материал:
дээж, халуун агаарын бөмбөлөг дүрсэлсэн чимэглэл, төрөл бүрийн онгоц, зохион бүтээгч зохион бүтээгч, тоглоомон онгоц.Тараах материал:
загвар, хайч, сойз, цавуу, цаасан салфетка.Урьдчилсан ажил:
Унших: Оросын ардын үлгэр "Нисдэг хөлөг онгоц",Астрид Линдгрен“Дээвэр дээр амьдардаг Карлосон”, Н.Носов “Бөмбөлөг дэх мэдэхгүй”; С.Михалков "Сээх тэрэгнээс пуужин хүртэл". Агаарын тээврийн тухай оньсого таавар. "Ялаа - нисдэггүй" үгийн тоглоом. Lego-оос онгоц зохион бүтээх. "Нисгэгчид" дүрд тоглох тоглоом.
OOD явц:
Зохион байгуулах цаг.
Хүүхдүүд хивс дээр сууж байна.-
Залуус аа, надад ийм шидэт хайрцаг байгаа бөгөөд дотор нь юу байгааг олж мэдэхийн тулд оньсого тааж үзээрэй.Тэнгэрт төмөр шувуу нисдэг,
Мөр орхиж, чимээ шуугиан, чимээ гаргах -
Энэ нь хүмүүсийг алс холын улс руу аваачдаг ...
Энэ бол тагтаа, бор шувуу биш юм.
(Онгоц).
Тааварын ямар үгс танд үүнийг шийдвэрлэхэд тусалсан бэ?
Онгоц гэж юу вэ? Энэ бол янз бүрийн ачаа, хүмүүсийг агаараар зөөх зориулалттай онгоц юм.
Өнөөдөр бид онгоцны талаар олон шинэ зүйл сурч, тэр ч байтугай жинхэнэ нисэх онгоцны дизайнерууд шиг тэдгээрийг хэрхэн бүтээх талаар сурах болно. Гэхдээ эхлээд сонс
Икарын тухай эртний Грекийн домог: "Эцэг Дедал, хүү Икар нар нэг хаанд ажиллаж байжээ. Дедал бол чадварлаг гар урчууд байсан. Дедалус хаанаас зугтахаар шийдэж, өөртөө болон хүүдээ зориулж хоёр хос далавч хийжээ. Зугтах цаг ирж, Дедал, Икар хоёр далавчаа зүүж, нисэв. Нислэгийн өмнө Дедалус хүүдээ сэрэмжлүүлэв - наранд өндөрт бүү гар, эс тэгвээс далавчнууд нь хайлж (тэдгээр нь лаваар хийгдсэн тул) чи унаж, хугарна. Мөн далай руу бүү яв - ус таны далавчийг норгож, хүнд болгоно. Тиймээс тэд нисэв. Икар эцгийнхээ зааврыг мартаж, өндөрт гарав - нар лав хайлж, далавч нь хугарч, Икар далайд унаж, хугарчээ."Энэ бол хүн төрөлхтний нислэгийн анхны туршлага байв.
Цаг хугацаа өнгөрч, нисгэгч удирддаг онгоц зохион бүтээжээ.
(Зураг харуулах).Нислэгийн үеэр онгоцны хөдөлгүүрийн чимээг сонсоорой.
(Аудио бичлэг)Карлсон аудио бичлэг рүү гүйж:
Сайн уу залуусаа! Мөн би нисч чадна.Тэгэхээр би нисдэг машин. Шатахуун хэрэггүй, боов идэж, бяцхан мотордоо маш их энерги авдаг. Би маш хурдан нисдэг тул намайг барихад хэцүү байдаг. Энэ моторыг дэлхийн шилдэг зохион бүтээгч хийсэн! (Өөрийгөө заана). Чамтай уулзахаар ирсэн болохоор одоо би дэггүй байх ёстой. Дэлхийн хамгийн шилдэг онгоц, өөрөөр хэлбэл намайг туршиж байна. Намайг гүйцэх гэж оролдоорой! (Карлсонтой хийсэн тоглоом)
Газардах! (Хүүхдүүд дэвсгэр дээр сууна).
Багш нь онгоц, шувууны зургийг харахыг хүсдэг.
(Зураг харуулах)тэнгэрт нисч байна. Хүүхдүүд онгоц, шувуу хоёрын ижил төстэй байдлыг олж хардаг: онгоц хоёр далавчтай, шувуу хоёр далавчтай, онгоцбие, баОнгоц нь сүүлтэй, шувуу нь сүүлтэй, шувуу нь толгойтой - нисэх онгоцны бүхээгтэй, шувуу нь хушуутай - онгоц хамартай.
Асуудалтай нөхцөл байдлыг бий болгох.
"Онгоц яагаад шувуутай адилхан харагддаг вэ? (шувуу нисч, онгоц нисч чадна).
Дэлхийн анхны нисэх онгоцыг Орост бүтээжээ.(Зураг харуулах).Дэлхийн анхны нисэх онгоцыг Александр Федорович Можайский бүтээж, туршсан.(Зураг харуулах).Олон жилийн дараа л онгоцнууд ийм болсон.(Зураг харуулах).
Орчин үеийн нисэх онгоцны зохион бүтээгчид манай нисэхийг хөгжүүлэхийн тулд шаргуу ажилласан.
Нисэх онгоцны зохион бүтээгч Артём Иванович Микоян ба түүний онгоцууд.
(Зураг харуулах).
Андрей Николаевич Туполев.ПТүүний удирдлаган дор нэг хагас зуу гаруй төрлийн нисэх онгоц бүтээгдсэн.(Зураг харуулах).
Александр Сергеевич Яковлев.(Зураг харуулах).Тэрээр 200 гаруй төрлийн гоёмсог, найдвартай нисэх онгоц бүтээжээ.
Сергей Владимирович Илюшин дизайнерИл брэндтэй нисэх онгоц.
(Зураг харуулах).
Эдгээр чадварлаг инженерүүдийн хөдөлмөрөөр олон төрлийн нисэх онгоц бүтээгдсэн нь манай улсыг агаарын тээврийн агуу гүрэн болгосон. Оросын нисэх онгоцууд дэлхий даяар алдартай.
Одоо та ирээдүйн зохион бүтээгч, зохион бүтээгчид, онгоцны загвар бүтээж байна гэж төсөөлөөд үз дээ. Загвар гэж юу вэ? Загвар бол объектын дүрс юм.
Үйл ажиллагаандаа хүн загвар өмсөгчдийг ихэвчлэн ашигладаг, жишээлбэл. объектын дүр төрхийг бий болгодог. Манай хайрцагт байгаа энэ онгоцны тоглоом загвар байж болох уу? Тиймээ. Жишээ хэлнэ үү. (хүүхэлдэй, бөмбөрцөг, машин гэх мэт)
Онгоцны загварыг харцгаая.
Их бие нь онгоцны "бие" юм. Үүнд агуулагддаг бүхээг , түлшний савнууд , зорчигчийн тасалгаа болон ачаа тээшний тасалгаа эсвэл ачааны тасалгаа.
Онгоц нь хоёр далавчтай. Тэд их биений төв хэсэгт бэхлэгдсэн байна.
Сүүлний хэсэг нь босоо байрлалтай галзуу .
Ашиглах замаар явах эд анги онгоц хийж байна нисэх Тэгээд буух , такси барих .
Багш хүүхдүүдийг ажилд урьж байна.
Ажлыг дуусгах.
Бид тантай ямар загвар зохион бүтээх вэ?(Нисэх онгоц)
Таны өмнө юу байна(Цаас)
Үүн дээр юу харуулсан бэ?(Нисэх онгоцны загвар)
Бид хаанаас эхлэх вэ?(Ажлын төлөвлөгөөг боловсруулж байна)
1. Загварыг контурын дагуу хайчилж ав.
2. Нугалах шугам бүрийн дагуу хэсгийг нугална. Атирааны шугамыг индүүдэх.
3. Цавуу ашиглан хэсгүүдийг хооронд нь наа.
"Нисэх онгоц" динамик түр зогсолт
Нисье, нисье,Хөл нь тусдаа.
Тэд гараа урагш эргүүлэв.Гараа цээжнийхээ өмнө эргүүл.
Гараа хажуу тийш нь хий - нис
Бид онгоц илгээж байнаГараа хажуу тийш нь хэвтээ байдлаар сунгана.
Баруун жигүүрийн довтлогчБаруун гараа урагш хөдөлгөж байхдаа их биеийг баруун тийш эргүүлнэ.
Зүүн жигүүр урагшаа.Зүүн гараа урагш хөдөлгөж, их биеийг зүүн тийш эргүүлнэ.
Нэг хоёр гурав дөрөв -
Манай онгоц хөөрлөө.
Гайхалтай нисгэгч
Онгоцыг замдаа явуулав.Гараа хажуу тийш нь гарган чөлөөт гүйлт.
Гүйцэтгэлийн үнэлгээ.
Хүүхдүүд ширээн дээр байгаа бэлэн онгоцуудыг хардаг.Багш нь наалтны нарийвчлал, нугалах шугамын тодорхой байдалд анхаарлаа хандуулдаг.
Жүжиглэх.
Карлсон: " Залуус аа, онгоцоо тоглож, туршцгаая."(Аудио бичлэг).
"Онгоц" гадаа тоглоом.
Хүүхдүүд гартаа онгоц бариад санамсаргүй байдлаар гүйдэг. Багш "Онгоц, газардах", "Онгоц, хөөрөх", "Онгоц, өндөрт өргөх", "Онгоц, буух" гэсэн тушаалуудыг өгдөг.
Тусгал.
Залуус аа, та өнөөдөр юу сурсан бэ?
Чи юу сурсан бэ?
Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ?
Таны хувьд хамгийн сонирхолтой зүйл юу байсан бэ? Юу нь хэцүү вэ?
Дүгнэлт. Хичээлийн үеэр хүүхдүүд нисэх онгоцны загварчлалын мэдлэг, ур чадвар эзэмшсэн. Энэхүү үйл ажиллагаа нь хүүхдүүдэд ажлаа хянах, энгийн загвар гаргах, энгийн багаж хэрэгслийг ашиглахад сургадаг. Загварчлах үйл явц нь хүүхдүүдэд хүртээмжтэй бөгөөд тэдний оюун ухааны чадварыг хөгжүүлж, үгсийн санг баяжуулж, ой санамж, үйл ажиллагаа, шинэ мэдээллийг өөртөө шингээх бие даасан байдлыг хөгжүүлдэг.
Энэ төрлийн үйл ажиллагаанд оролцсоноор хүүхдүүд илүү чөлөөтэй, эрх чөлөөтэй болж, үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцах, ажиглах, үйл ажиллагааны шинэлэг талыг олж харах чадварыг олж авдаг.Загварчлалын ачаар хүүхдүүд хүчтэй хүсэл эрмэлзэлтэй чанаруудыг хөгжүүлдэг.
Эхэлсэн ажлаа дуусгахаар авчрах;
бэрхшээлийг даван туулах чадвар;
Өөрийн болон бусдын хөдөлмөрийг үнэлж, хүндэл.
Уран зохиол:
A. P. Журавлева, Л.А. Болотина. "Анхны техникийн загварчлал". Москва "Гэгээрэл", 1982 он.
Хүүхдэд зориулсан техникийн сэтгүүлүүд: "Загвар зохион бүтээгч", "Залуу техникч".
3аворотов В.А. "Санаанаас загвар хүртэл." - М.: "Гэгээрэл", 1988 он.
Тимофеева М.С. "Бүтээ, зохион бүтээ, оролд." - М.: "Гэгээрэл", 1981 он.
Хөтөлбөрийн агуулга:хэд хэдэн хэсгээс бүрдсэн объектыг зурж сурах. Янз бүрийн чиглэлд шулуун шугам зурах чадварыг бэхжүүлэх. Объектийн дүрсийг дамжуулж сур. Гоо зүйн ойлголтыг хөгжүүлэх.
Материал ба тоног төхөөрөмж:цайвар цэнхэр өнгийн цаас, саарал гуаш будаг, сойз, лонхтой ус, цаасан салфетка, машин, тоглоомон онгоц, онгоцны зураг.
Урьдчилсан ажил:Онгоцны дүрсийг судлах, онгоцны гадаад төрх байдлын талаархи санаа бодлыг тодруулах (тэнгэрт, агаарт нисэх).
Хүүхдийн зохион байгуулалт:урд талд, хүүхдүүд багшийн хажууд зогсдог.
GCD шилжих:
Залуус аа, өнөөдөр бид аялалд гарах гэж байна. Хаана, юунд? Энэ бол миний нууц. Оньсого сонс, та тэр даруй бүх зүйлийг олж мэдэх болно:
Зөгий биш, харин чимээ шуугиантай,
Шувуу биш, харин нисдэг
Үүрээ барьдаггүй
Энэ нь хүн, ачаа тээвэрлэдэг.
(Нисэх онгоц)
Та хэр хурдан таамагласан бэ (тоглоомоо үзүүл, түүнтэй хамт "нислэг" хий). Ямар гайхалтай шувуу вэ! Онгоцыг харж, түүний хэсэг, далавчны чиглэлийг анхаарч үзээрэй. Онгоц юутай вэ?
Урт биетэй, хоёр том далавчтай.
Биеийн тамирын минут:
Нисье, нисье,
(Хөлөө тусад нь зогсоо)
Тэд гараа урагш эргүүлэв.
(Цээжний урд гараа эргүүлэх)
Гараа хажуу тийш нь хий - нис
Бид онгоц илгээж байна
(Гараа хэвтээ байдлаар хажуу тийш нь сунга)
Баруун жигүүрийн довтлогч
(Баруун гараа урагш хөдөлгөж, их биеээ баруун тийш эргүүлнэ)
Зүүн жигүүр урагшаа.
(Зүүн гараа урагш хөдөлгөж, их биеээ зүүн тийш эргүүлнэ)
Нэг хоёр гурав дөрөв -
Манай онгоц хөөрлөө.
Гайхалтай нисгэгч.
Онгоцыг замдаа явуулав.
(Гараа хажуу тийш сунган санамсаргүй гүйх)
Та нарын хэд нь онгоцоор ниссэн бэ? (хүүхдийн хариулт).
Өнөөдөр бид бүгдээрээ нисгэгч болж, онгоцоор "аялал" хийх болно.
Одоо би танд онгоцыг хэрхэн зурахыг үзүүлэх болно (зураг зурах). Сүүлтэй онгоцны их биеийг зурцгаая.
Бие болон сүүлийг нь зур.
Тэгээд одоо далавчнууд. Цоорхой зурахаа бүү мартаарай - эдгээр нь онгоцон дээрх цонхнууд бөгөөд тэдгээрээс харж болно.
Бид хэрхэн зурахыг хараарай. Та сойз авч, будганд дүрж, цаасан дээр түрхэх хэрэгтэй, дахин дахин - эдгээр нь толбо юм.
- Хүүхдүүд ээ, сойз ав, агаарт онгоц зурцгаая.
Хүүхдүүд ээ, ширээн дээрээ юу байгааг хараарай (хүүхдүүдийн анхаарлыг цаасан дээр хандуул), энэ бол таны зурах онгоц нисэх гэж буй тэнгэр гэж төсөөлөөд үз дээ.
Хүүхдүүд хэд хэдэн онгоц зурж болно.
Би хуудсан дээрх зургийг давтахыг зөвлөж байна.
GCD-ийн үр дүн.
Төгсгөлд нь бүх зургийг ширээн дээр тавь. Би хүүхдүүдийн анхаарлыг тэд хичнээн өөр онгоц зурсан, онгоцнууд тэнгэрт хичнээн үзэсгэлэнтэй нисдэг болохыг харуулж байна.
- Хүүхдүүд ээ, та юу зурсан бэ? Та яаж онгоц зурсан бэ? Таны зурсан зургууд надад үнэхээр таалагдсан. Та онгоц зурах дуртай байсан уу? Чи бид хоёр онгоцны тухай шүлэг мэддэг. (А. Барто "Нисэх онгоц").
Бид өөрсдөө онгоцоо барих болно.
Ойн дээгүүр нисцгээе,
Ойн дээгүүр нисцгээе.
Тэгээд бид ээж рүүгээ буцна.
Татаж авах:
Урьдчилан үзэх:
Сэдэв: "Онгоц нисч байна"
Хөтөлбөрийн агуулга:хэд хэдэн хэсгээс бүрдсэн объектыг зурж сурах. Янз бүрийн чиглэлд шулуун шугам зурах чадварыг бэхжүүлэх. Объектийн дүрсийг дамжуулж сур. Гоо зүйн ойлголтыг хөгжүүлэх.
Материал ба тоног төхөөрөмж:цайвар цэнхэр өнгийн цаас, саарал гуаш будаг, сойз, лонхтой ус, цаасан салфетка, машин, тоглоомон онгоц, онгоцны зураг.
Урьдчилсан ажил:Онгоцны зургийг судлах, онгоцны гадаад төрх байдлын талаархи санаа бодлыг тодруулах (тэнгэрт, агаарт нисэх).
Хүүхдийн зохион байгуулалт:урд талд, хүүхдүүд багшийн хажууд зогсдог.
GCD шилжих:
Залуус аа, өнөөдөр бид аялалд гарах гэж байна. Хаана, юунд? Энэ бол миний нууц. Оньсого сонс, та тэр даруй бүх зүйлийг олж мэдэх болно:
Зөгий биш, харин чимээ шуугиантай,
Шувуу биш, харин нисдэг
Үүрээ барьдаггүй
Энэ нь хүн, ачаа тээвэрлэдэг.
(Нисэх онгоц)
Та хэр хурдан таамагласан бэ (тоглоомоо үзүүл, түүнтэй хамт "нислэг" хий). Ямар гайхалтай шувуу вэ! Онгоцыг харж, түүний хэсэг, далавчны чиглэлийг анхаарч үзээрэй. Онгоц юутай вэ?
Урт биетэй, хоёр том далавчтай.
Биеийн тамирын минут:
Нисье, нисье,
(Хөлөө салга)
Тэд гараа урагш эргүүлэв.
(Цээжний урд гараа эргүүлэх)
Гараа хажуу тийш нь хий - нис
Бид онгоц илгээж байна
(Гараа хэвтээ байдлаар хажуу тийш нь сунга)
Баруун жигүүрийн довтлогч
(Баруун гараа урагш хөдөлгөж, их биеээ баруун тийш эргүүлнэ)
Зүүн жигүүр урагшаа.
(Зүүн гараа урагш хөдөлгөж, их биеээ зүүн тийш эргүүлнэ)
Нэг хоёр гурав дөрөв -
Манай онгоц хөөрлөө.
Гайхалтай нисгэгч.
Онгоцыг замдаа явуулав.
(Гараа хажуу тийш сунган санамсаргүй гүйх)
Та нарын хэд нь онгоцоор ниссэн бэ? (хүүхдийн хариулт).
Өнөөдөр бид бүгдээрээ нисгэгч болж, онгоцоор "аялал" хийх болно.
Одоо би танд онгоцыг хэрхэн зурахыг үзүүлэх болно (зураг зурах).Сүүлтэй онгоцны их биеийг зурцгаая.
Бие болон сүүлийг нь зур.
Тэгээд одоо далавчнууд. Цоорхой зурахаа бүү мартаарай - эдгээр нь онгоцон дээрх цонхнууд бөгөөд тэдгээрээс харж болно.
Бид хэрхэн зурахыг хараарай. Та сойз авч, будганд дүрж, цаасан дээр түрхэх хэрэгтэй, дахин дахин - эдгээр нь толбо юм.
- Хүүхдүүд ээ, сойз ав, агаарт онгоц зурцгаая.
Хүүхдүүд ээ, ширээн дээрээ юу байгааг хараарай (хүүхдүүдийн анхаарлыг цаасан дээр хандуул), энэ бол таны зурах онгоц нисэх гэж буй тэнгэр гэж төсөөлөөд үз дээ.
Хүүхдүүд хэд хэдэн онгоц зурж болно.
Би хуудсан дээрх зургийг давтахыг зөвлөж байна.
GCD-ийн үр дүн.
Төгсгөлд нь бүх зургийг ширээн дээр тавь. Би хүүхдүүдийн анхаарлыг тэд хичнээн өөр онгоц зурсан, онгоцнууд тэнгэрт хичнээн үзэсгэлэнтэй нисдэг болохыг харуулж байна.
- Хүүхдүүд ээ, та юу зурсан бэ? Та яаж онгоц зурсан бэ? Таны зурсан зургууд надад үнэхээр таалагдсан. Та онгоц зурах дуртай байсан уу? Чи бид хоёр онгоцны тухай шүлэг мэддэг. (А. Барто "Нисэх онгоц").
Бид өөрсдөө онгоцоо барих болно.
Ойн дээгүүр нисцгээе,
Ойн дээгүүр нисцгээе.
Тэгээд бид ээж рүүгээ буцна.
Хичээлийн хураангуй "Оригами онгоц хийх"
Хичээлийг сургууль, нэмэлт боловсролын байгууллагуудад: клуб, секц, 6-7 насны хүүхдүүдтэй холбоод хийж болно.
Зорилго: схемийн дагуу ажиллах чадварыг хөгжүүлэх, нарийн моторт ур чадвар, нүдийг хөгжүүлэх; агаарын хөлгийн төрөл, тэдгээрийн зорилгыг танилцуулах; хариуцлага, нэгдэлчлэлийн мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.
Хичээлийн явц:
1. Мэндчилгээ.Зохион байгуулах цаг.
Сайн уу залуусаа. Бид оригами техникийг ашиглан дизайн хийсээр байгаа бөгөөд өнөөдөр бид онгоц хийх болно.
2. Онгоц, тэдгээрийн зорилгын тухай яриа.
Залуус аа, надад хэлээч, онгоцууд юунд зориулагдсан бэ?
Тиймээ, онгоц бол хамгийн хурдан тээврийн хэрэгсэл юм. Орчин үеийн нисэх онгоцууд зорчигчдыг холын зайд ямар сайхан тээвэрлэж байгааг хараарай. Тэднийг нисэх онгоц гэж нэрлэдэг.
Онгоц нь янз бүрийн төрлийн ачаа тээвэрлэдэг.
Хүнд туслахаар ирдэг аврах онгоцууд байдаг. (Онцгой байдлын яам)
Спортын нисэх онгоц шүхрээр шумбагчдыг сургах.
Талбай дахь гангийн тухай түүх: хөдөө аж ахуйн онгоц - усан онгоц. Цэргийн нисэх онгоц: бөмбөгдөгч онгоц, тагнуулын онгоц, сөнөөгч онгоц. Өмнө нь онгоцыг модоор хийдэг байсан (дээжийг харуулсан) бөгөөд тэдгээрийг онгоц гэж нэрлэдэг байв. Онгоц бол хамгийн орчин үеийн, хэрэгцээтэй, хамгийн хурдан тээврийн хэрэгсэл юм.
3. Физминутка
Бид онгоцонд сууна. (Бид бөхийж байна).
Хөөрцгөөе. (Тэд үүнийг эхлүүлж, босч, жужу.)
Бид үүлний дээгүүр нисч байна. (Гараа хажуу тийш).
Бид аав руу, ээж рүү далладаг. (Бид зүүн гараараа даллаж, баруун гараараа даллана).
Бид гол хэрхэн урсаж байгааг харж байна. (Гараараа долгион харуулах).
Бид завин дотор загасчин байгааг харж байна. (Тэд загасчин загас агнуурын саваа хэрхэн шидэж байгааг харуулдаг).
Болгоомжтой байгаарай, уул минь! (Нэг тал руугаа, дараа нь нөгөө тал руугаа бөхийлгөнө).
Бидний газардах цаг боллоо! (Суудалдаа суу).
4. Практик хэсэг. Нисэх онгоц хийх.
Ажлыг удирдагчтай хамт хийдэг.
5. "Нисэх онгоцыг турших" динамик түр зогсолт.
Туршилтын хувьд хүүхдүүдийг багшийн үзэмжээр бүлэг болгон зохион байгуулдаг.
6. Тусгал.
Өнөөдөр би таныг жинхэнэ загвар өмсөгч, дизайнерууд гэдэгт итгэлтэй болсон.
Таны хувьд хамгийн хэцүү зүйл юу байсан бэ?
Та схемийн дагуу онгоцыг өөрөө нугалж чадах уу?
Танд хэний онгоц хамгийн их таалагдсан бэ?