Екінші кіші топтағы сыртқы әлеммен таныстыру сабағының қысқаша мазмұны. Тақырыбы «Ұшақ. Сабақ «Біз өзіміз ұшақ жасаймыз, ормандардың үстімен ұшайық! Балаларға арналған ұшақ оқу іс-әрекетінің қысқаша мазмұны
1-сынып балаларына арналған «Ұшақ жасау» сабағының қысқаша мазмұны
Сабақты мектепте, қосымша білім беру мекемелерінде: үйірмелерде, секцияларда, 6-7 жастағы балалармен бірлестіктерде өткізуге болады.
Мақсат:үлгі бойынша жұмыс істеу дағдыларын дамыту, ұсақ моториканы және көзді дамыту; әуе кемелерінің түрлерімен және олардың мақсатымен таныстыру; жауапкершілік пен ұжымшылдық сезімін тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
1.Сәлем. Ұйымдастыру уақыты.
Сәлем жігіттер.
Ашық аспандағы күміс
Ғажайып құс.
Ұштым алыс елдерге,
Бұл құс металдан жасалған.
Ұшу жасайды
Ғажайып құс….Ұшақ
Бүгін біз ұшақтың макетін жасаймыз.
2. Ұшақтар және олардың мақсаты туралы әңгімелеу.
Балалар, араларыңда ұшақпен ұшқандар бар ма?
- Қалай ойлайсыңдар, ұшақтар не үшін керек? (жүк пен адамдарды тасымалдау үшін)
-Ұшақ неге ұқсайды? (құсқа)
- Құстар мен ұшақтар қандай ұқсас? (қанаттары бар, ұшады)
Әскери ұшақтар болып бөлінеді
- Жауынгерлер
- Бомбардирлер
- Скауттар
- Жанармай құятын цистерналар
Азаматтық әуе кемелері бөлінеді:
- Жолаушы
- Көлік
- Өрт сөндірушілер
- Спорт
Оригами өнерінің тамыры қағаз табылған Ежелгі Қытайда жатыр.
3.Практикалық бөлім. Ұшақ жасау.
Бүгін біз ұшақ жасаймыз, бірақ қарапайым емес. Жұмбақты шешкеннен кейін қайсысын айту керек?
Жасырындар, тауықтар!
Ашық аспанда
Қара көлеңке
Айналуда...
Қандай ұшақ жасаймыз?
Hawk
Енді ертегіні тыңдай отырып, біз сендермен ұшақ жасаймыз.
Дүниеде бір жапырақ өмір сүріп, ол бос жатқан. Оған ешнәрсе келмеді. Ол бизнеске кірісуді шешті.
1) Бір парақ қағазды алып, алдыңызға қойыңыз.
Мен парақты екіге бүктеуді шештім.
2) Парақтың оң жақ бұрыштары сол жақпен түйісетіндей етіп қағаз парағын ұзына бойына екіге бүктеңіз. Бүктеу сызығын тегістеңіз.
Маған парақтың екіге бүктелгені ұнамады, сондықтан мен оның бұрынғы пішініне оралуды шештім.
3) Қағаз парағын ашыңыз.
Жапырақ сол жерде біраз жатып, бұрыштарын бүгіп қалды.
4) Жоғарғы 2 бұрышты бүктеу сызығына қарай бүктеңіз.
Жапырақ қайтадан шаршады. Қағаз сол жерде ұзақ немесе аз уақытқа жатып, жұмысқа қайта оралуды шешті. Жапырақ майысып қалды.
5) Тіктөртбұрышты алу үшін үшкір ұшын бүгіңіз.
Бірақ бұл жолы тіктөртбұрыштың пішіні жапыраққа ұнамады, сондықтан ол оның бұрыштарын қайтадан бүктеуді шешті.
4) Жоғарғы 2 бұрышты қызыл нүктеге қарай бүктеңіз.
Жапырақ енді не болатынына қызыққан.
5) Қызыл нүктенің астында орналасқан кішкене бұрышты жоғары бүгіңіз.
Ұшақ одан да қызық болды. Ол өз ісін жалғастыруды шешті.
6) Дайындаманы жартысына бүгіңіз. Дайындаманы төңкеріңіз. Пішінді бүктеу сызықтары бойымен бүктеңіз.
Мен параққа қарадым және оның шақыруы ұшақ болу екенін түсіндім.
немесе екінші нұсқа
Саңырауқұлақ ұшағын жасай алғандарға қолыңызды көтеріңіз.
Өздігінен жасалған модель.
4. Дене шынықтыру минуты
Біз қолдарымызды біріктіреміз:
Ұшақ пайда болды.
Қанатты алға-артқа қағып,
«Бір» және «екі» орындаңыз.
Бір және екі! Бір және екі!
Қолдарыңызды жағыңызда ұстаңыз,
Бір-біріңе қараңдар
Бір және екі! Бір және екі!
Қолдарыңызды төмен түсіріңіз
Ал бәрі орындарына отырыңдар!
5. Модельді сынау.
Енді барлық авиаторлар үшін өте маңызды сәт келеді - бұл ұшақты сынау. Ұшақты сынауды бастамас бұрын, шатастырмас үшін үлгіңізге қол қойыңыз.
Сонымен, біздің лайнер қонды. Біз бригада мүшелерінен жұмыс орнында тәртіп орнатуды сұраймыз. Аман-есен қондық.
6. Рефлексия
Сыныпта не салдыңыз?
Қандай материалмен жұмыс істедіңіз?
Сабақта қандай технологияны қолдандың?
Қай елде пайда болды?
Сабақта не үйрендің?
Ұшақ қандай бөліктерден тұратынын еске түсірейікші? (фюзеляж, фин, тұрақтандырғыш, қанаттар, шасси)
- Балалар, сабақ аяқталды. Ұшақтарды алуға болады.
1-сабақ
Міндеттері: тақырып бойынша зат есімдердің белсенді және пассивті сөздік қорын кеңейту; өлшемдері бойынша заттарды сәйкестендіріп жаттықтыру; «алыс – жақын», «жоғары – төмен» антонимдерін іс жүзінде меңгеру; көрнекі қабылдауды, ұсақ моториканы дамыту; есту зейіні мен есте сақтау қабілетін дамыту, сөйлеуді қозғалыспен үйлестіру.
Құрал-жабдықтар: жолаушылар салынған ойыншық ұшақ, ойыншық ұшақтар және әртүрлі көлемдегі қораптар, санау таяқшалары.
Сабақтың барысы
1.Ұйымдастыру сәті
Өтілген сөйлеу материалын қайталау.
Логопед үстелінде көлік (немесе көліктің суреті) орналасқан. Балалар логопедтің сұрақтарына жауап береді:
- Машина не істей алады? (- Көлік жүргізу, шуылдау, адамдарды, жүктерді тасымалдау.)
- Қандай көлік түрлерін білесіңдер? (- Жүк көлігі, автокөлік, автобус.)
2.Сабақтың тақырыбымен таныстыру
Логопед балаларға жолаушылар мінген ойыншық ұшақты көрсетіп, сұрайды:
-Бұл не? (- Ұшақ).
Логопед ұшақтың адамдар мен жүктерді де тасымалдауға болатынын түсіндіреді.
3. Тақырып бойынша сөздік қорын нақтылау
Балалар ойыншық ұшақты көреді, оның бөліктерін атайды: қанаттар, құйрық, кабина, дөңгелектер, руль. Балалардың белсенді сөздігіне келесі сөздер енгізіледі: ұшқыш, ұшқыш, пассивті - жолаушылар, ангар (ұшаққа арналған үй).
4. «Ұшақ» моделінің құрылысы
Балалар санау таяқшалары арқылы ұшақ моделін орналастырады, содан кейін оның бөліктерін көрсетеді және атайды (өз бетінше немесе логопедтің сөзін қайталайды).
5. «Әр ұшақ өз үйіне барады» дидактикалық ойыны.
Логопед үстелінде әртүрлі мөлшердегі картон қораптар бар. Логопед балаларға әртүрлі көлемдегі ойыншық ұшақтарды таратады. Балалар логопедтің үстеліне келіп, реттелген қораптардың ішінен өздерінің ұшағына сәйкес келетінін таңдайды.
6. «Ұшақ» қимылымен ойын.
Логопед рифмді оқиды, балалар сөздерге сәйкес қимылдар жасайды (логопед үшін). Қайтадан оқығанда қимылдарды орындап, сөздерді айт:
Ұшақ, ұшақ. Олар қолдарын екі жаққа созады.
Мына жерде ұшақ бар. Бүйірлік бұрылыстар.
Ұшақ алыс, қолдар алға созылған.
Ұшақ жақын, қолдар кеудеге басылған.
Ұшақ жоғары, қолдар жоғары.
Ұшақ төмен. Балалар еңкейеді.
7. Сабақты қорытындылау
2-сабақ
Тапсырмалар: тақырып бойынша етістік сөздігін белсендіру (ұшу, ұшып кету, қону, көтерілу, құлау, ұшып кету, келу); сөйлеуді есту қабілетін дамыту; жалпы және ұсақ моториканы, ептілікті дамыту.
Құрал-жабдықтар: ұшақтың суреттері (ұшып бара жатқан, аспанда биік ұшатын) - әр балаға екіден, қағаздан жасалған ұшақтар - бала санына қарай; бекітілген ойыншық ұшақтары бар таяқшалар, үлкен текшелер.
Сабақтың барысы
1. Ұйымдастыру кезеңі.
«Кімнің ұшағы жылдам келеді?» ойыны.
Балалардың қолдарында ленталары бар таяқшалар, ленталардың ұшына ұшақтар байланады. Логопедтің сигналы бойынша балалар таяқшаны айналдыра бастайды, оған таспаны орап алады.
2. «Ұшақ жақын ба, әлде алыс па?» дидактикалық ойыны.
Балаларда ұшақтың суреті бар екі карта бар (ұшады, аспанда биік ұшады). Логопед ұшақ ұшқанда өте қатты ызылдайтынын, жоғары ұшқанда ызылдаған дыбыстың баяу болатынын түсіндіреді. Содан кейін ол «у» дыбысын әр түрлі дауыс күшімен айтады, балалар қалаған суретті алады. Әрі қарай логопедтің өзі суреттердің бірін көрсетеді, ал балалар сәйкесінше «у» дыбысын қатты немесе тыныш шығарады.
3. «Мойынсұнғыш ұшақтар» дидактикалық ойыны
Балалардың қолдарында қағаз ұшақтары бар, логопед тапсырмалар береді (бір мезгілде іс-әрекеттерді көрсете отырып). Балалар ұшақтармен қимылдар жасайды: ұшақтар ұшады, ұшады, ызылдайды, биікке көтеріледі, төмен түседі, қонады. Содан кейін логопед тек ұшақпен әрекеттерді көрсетеді, ал балалар ұшақтың не істейтінін айтады.
4. «Ұшақтар» сөйлеу сүйемелдеуімен ашық ойын.
А.Бартоның «Ұшақ» өлеңін қимылдарға еліктеп жатқа айту:
Біз ұшақты өзіміз жасаймыз -
Ормандарды асықтайық, Ормандарды асықтайық.
Сосын анама барамыз!
«Ұшақ» балалар текшелерден салынған ағаштардың, үйлердің, қақпалардың жанынан ұшып өтіп, оларды құлатпауға тырысады.
5. Сабақты қорытындылау
3-САБАҚ
Тапсырмалар: тақырып бойынша зат есім мен етістік сөздігін белсендіру; зат есімнің көпше түрін жасауға жаттығу; фразалық сөйлеуді дамыту; «on», «under», «in», «for» көсемшелерін іс жүзінде меңгеру; ұсақ және жалпы моторикасын дамыту, сөйлеуді қозғалыспен үйлестіру.
Құрал-жабдықтар: балалар санына қарай ойыншық немесе қағаздан жасалған ұшақтар, ұшақтың суреті, санау таяқшалары, доп.
Сабақтың барысы
1.Ұйымдастыру сәті
Санақ таяқшаларынан «Ұшақ» моделін құрастыру
2. «Бір – көп» дидактикалық доп ойыны
Логопед балаға доп лақтыра отырып, зат есімді жекеше түрде атайды. Бала допты қайтарып, бұл сөзді көпше түрде айтады: ұшақ - ұшақтар, пилот - пилоттар, кабина - кабиналар, құйрық - құйрықтар, қанат - қанаттар, дөңгелек - дөңгелектер, терезе - терезелер.
3. «Ұшақ қайда қонды?» дидактикалық ойыны.
Логопед ойыншық немесе қағаз ұшқышпен әрекеттерді орындайды, оларды айтады:
-Ұшақ үстелге (орындыққа, үстелдің астына, орындықтың артына, қорапқа) қонды (отырды). Балалар ұшақтарымен қимылдарды қайталайды. Содан кейін олар бірдей әрекеттерді жасайды
анықтыққа сүйенбей, мүмкіндігінше оларды сөзбен жеткізу.
4. «Ұшақтағы ұшқыш» суреті бойынша әңгімелесу.
Балалар жер үстінде ұшып бара жатқан ұшақтың суретіне қарайды. Ұшқыш кеңседе отыр. Балалар логопедтің сұрақтарына жауап береді (мүмкіндігінше толық сөйлеммен):
-Бұл не?
-Ұшақтың қанаттары қайда (құйрық, кабина)
- кабинада кім отыр?
- Ұшақты кім басқарады?
-Ұшақ қайда ұшып барады?
5. «Ұшқыш» қозғалысымен ойын
Логопед өлең оқиды, балалар мәтінге сәйкес қимылдар жасайды:
Міне, ұшақ ұшып жатыр, қолдар екі жаққа.
Әкем сонда ұшқыш. Руль дөңгелегі қозғалысын имитациялайды.
Ұшақ жоғары, Қолдар жоғары.
Әкем сонда - алыста. Қолдар сізден алға.
4-сабақ
Міндеттері: фразалық сөйлеуді дамыту; логикалық ойлауды дамыту; ұзақ, тегіс ауызша дем шығаруды дамыту; көрнекі есту зейінін дамыту; ұсақ моторикасын дамыту.
Құрал-жабдықтар: балалар санына қарай қағаздан жасалған ұшақтар, тақырыптық суреттер (ұшақ, құс, көбелек, сиыр, мысық, үстел), құс, ұшақ бейнеленген төрт бөліктің суреттерін қиып алу.
Сабақтың барысы
1. Ұйымдастыру кезеңі.
Балалар үстелдерінде қағаздан жасалған ұшақтар бар. Балалар оларға үрлейді (ұшақтар балалардың ауыздарының деңгейінде). Алдын ала жаттығу: мұрын арқылы тыныс алу, ауыз арқылы біркелкі дем шығару.
2. «Шыбын – ұшпайды» дидактикалық ойыны
Логопед тақырыптық суреттерді көрсетеді (әр балаға бір):
«ұшақ», «құс», «көбелек», «сиыр», «мысық», «үстел».
Логопед суретті көрсетіп, сұрайды:
- Бұл кім (не)?
Содан кейін ол бұл нысанның ұшатын-ұшпағанын нақтылайды.
Келесі кезекте ойын суреттерге сүйенбей ойналады. Балалар шеңберге тұрады. Логопед тапсырма береді: егер ұшатын затты атаса, балалар қолдарын жоғары көтереді, егер зат ұшпаса, еңкейеді.
3.Төрт бөліктен қиылған «Құс», «Ұшақ» суреттерін бүктеп салу
4. Құс пен ұшақты салыстыру
Тақтада ұшқыш отырған құс пен ұшақ бейнеленген суреттер көрсетіледі. Балалар логопедтің сұрақтарына жауап бере отырып, құс пен ұшақты салыстырады. Соңында қорытынды жасалады: құс тірі, ол ұшады, қанаттарын қағады, дәнді түйеді, т.б., ұшақ тірі емес, оны адамдар жасаған, оны ұшқыш (ұшқыш) басқарады.
5. «Ұшқыш» қозғалысымен ойын
Қалалық бюджеттік мектепке дейінгі білім беру мекемесі
«Родничок» балабақшасы
OOD қысқаша мазмұны:
«Біз ұшақты өзіміз жасап, ормандардың үстінен ұшамыз».
Тамбов 2016 ж
Аннотация.
Қызықты хоббилердің бірі қағазды модельдеу деп санауға болады. Бұл әрекет балаларға өте қолжетімді. Қолыңызда әрқашан қажетті құралдар болады: қайшы, қылқалам, желім. Сіз өзіңіз қалаған нәрсені жасай аласыз: ғимараттар мен автомобильдер, кемелер мен ұшақтар.Қағазды модельдеу нығайтуға көмектеседі: қабылдау, зейін, есте сақтау, ойлау. Бұл әрекет қағазбен, құралдармен және диаграммалармен жұмыс істеу әдістерін меңгеруді қамтиды. Топтық жұмыс және қарым-қатынас дағдылары, тыңдау және есту, көру және бақылау, мұғалімнің нұсқауларын дәл орындау дағдылары дамиды.Мақсат:
балалардың конструктивті және үлгілі әрекеттерін дамыту.Тапсырмалар
.1. Балаларды авиацияның пайда болуы мен дамуы туралы негізгі мәліметтермен таныстыру; балалардың белсенді сөздігіне келесі сөздерді енгізіңіз: шар, ұшақ, дене, фюзеляж, шасси, пилот,
кабина , жанармай цистерналары , жолаушылар салоны, багаж бөлімдері, жүк бөліктері; hқағаздан үлгіні қиып алу, бөлшектерді қосу, ұшақ жасау дағдыларын бекіту; графикалық модельдерді қолданып жобалауға машықтану; алынған ақпаратты ойын әрекеттерінде пайдалануды жаңарту.2. Көрнекі-бейнелі қабылдауды дамыту; есте сақтау, ұсақ моторика, ойлау, шығармашылық қабілеттерін арттыру.
3. Топпен жұмыс істеу, өзара көмек көрсету қабілеттерін дамыту;
табандылық; жұмысты аяғына дейін жеткізу мүмкіндігі басталды.
Білім беру салаларының интеграциясы:
танымдық даму, көркемдік-эстетикалық даму, әлеуметтік-коммуникативтік даму, дене дамуы, сөйлеуді дамыту, конструктивті модель.Әдістер мен тәсілдер:
Жұмбақты табу, тосын сәт »
Сиқырлы қорап», «Карлсонның келуі»,проблемалық жағдай«Неліктен ұшақ құсқа ұқсайды?», dдинамикалық үзіліс «Ұшақ»,«Ұшақтар» ашық ойыны.Демо материал:
үлгі, әуе шарын бейнелейтін иллюстрациялар, әртүрлі ұшақтар, өнертапқыш-конструкторлар, ойыншық ұшақ.Үлестірмелі материал:
шаблондар, қайшы, қылқалам, желім, қағаз майлықтар.Алдын ала жұмыс:
Оқу: Орыс халық ертегісі «Ұшатын кеме»,Астрид Линдгрен«Төбеде тұратын Карлосон», Н.Носов «Әуе шарындағы білмеймін»; С.Михалков «Арбадан ракетаға». Әуе көлігі туралы жұмбақтарды табу. «Шыбын – ұшпайды» сөздік ойыны. Легодан ұшақ құрастыру. «Ұшқыштар» рөлдік ойыны.
OOD барысы:
Ұйымдастыру уақыты.
Балалар кілемшеде отырады.-
Балалар, менде мына сиқырлы қорап бар, оның ішінде не бар екенін білу үшін жұмбақты тауып көріңдер.Аспанда темір құс ұшады,
Із қалдыру, шу және ызылдау -
Адамдарды алыс елдерге апарады...
Бұл көгершін де, торғай да емес.
(Ұшақ).
Жұмбақтың қандай сөздері шешуге көмектесті?
Ұшақ дегеніміз не? Бұл әуеде әртүрлі жүктер мен адамдарды тасымалдауға арналған ұшақ.
Бүгін біз ұшақтар туралы көптеген жаңа нәрселерді үйренеміз, тіпті оларды нақты ұшақ дизайнерлері сияқты жасауды үйренеміз. Бірақ алдымен тыңда
Икар туралы ежелгі грек аңызы: «Әкесі Дедал мен ұлы Икар бір патшаның қолында жұмыс істеді. Дедал шебер қолөнерші болған. Дедал патшадан қашуға шешім қабылдады және осы мақсат үшін екі жұп қанат жасады - өзі және ұлы үшін. Қашудың уақыты келді, Дедал мен Икар қанаттарын киіп, ұшты. Ұшу алдында Дедал ұлына ескертті - күнге көтерілмеңіз, әйтпесе қанаттар еріп кетеді (өйткені олар балауыздан жасалған) және сіз құлап, сынып кетесіз. Сондай-ақ, теңізге төмен түспеңіз - су қанаттарыңызды сулап, оларды ауырлатады. Сөйтіп олар ұшып кетті. Икар әкесінің нұсқауларын ұмытып, жоғары көтерілді - күн балауызды ерітті, қанаттары сынды, Икар теңізге құлап, сынды ».Бұл адамның ұшуының алғашқы тәжірибесі болды.
Уақыт өтіп, ұшқыш басқаратын ұшақ ойлап тапты.
(Сурет көрсету).Ұшу кезінде ұшақ қозғалтқыштарының гуілдерін тыңдаңыз.
(Дыбыстық жазба)Карлсон аудиожазбаға жүгіреді:
Сәлем жігіттер! Және мен де ұша аламын.Сонымен, мен ұшатын аппаратпын. Маған жанармай керек емес, тоқаш жеп, кішкентай моторыма көп қуат аламын. Мен өте жылдам ұшамын, сондықтан мені ұстау қиын. Бұл моторды әлемдегі ең жақсы өнертапқыш жасаған! (Өзін көрсетеді). Мен саған қонаққа келгендіктен, енді мен тентек болуым керек. Әлемдегі ең жақсы ұшақ, яғни мен сынақтан өтуде. Мені қуып жетуге тырысыңыз! (Карлсонмен ойын)
Қону! (Балалар кілемшеге отырады).
Мұғалім ұшақ пен құстың суреттерін қарауды сұрайды.
(Сурет көрсету)аспанда ұшу. Балалар ұшақ пен құстың ұқсастығын табады: ұшақтың екі қанаты бар, құстың екі қанаты бар, ұшақдене, жәнеҰшақтың құйрығы бар және құстың құйрығы бар, құстың басы бар - ұшақтың кабинасы бар, құстың тұмсығы бар - ұшақтың мұрны бар.
Проблемалық жағдай туғызу.
«Неге ұшақ құсқа қатты ұқсайды? (құс ұша алады, ұшақ ұша алады).
Әлемдегі алғашқы ұшақ Ресейде жасалды.(Сурет көрсету).Әлемдегі алғашқы ұшақты Александр Федорович Можайский жасап, сынақтан өткізді.(Сурет көрсету).Тек көп жылдардан кейін ұшақтар осылай болды.(Сурет көрсету).
Қазіргі заманғы авиаконструкторлар біздің авиацияны дамыту үшін көп еңбек етті.
Ұшақ конструкторы Артём Иванович Микоян және оның ұшақтары.
(Сурет көрсету).
Андрей Николаевич Туполев.ПОның басшылығымен бір жарым жүзден астам ұшақ түрлері жасалды.(Сурет көрсету).
Александр Сергеевич Яковлев.(Сурет көрсету).Ол әдемі, сенімді ұшақтардың 200-ден астам түрін жасады.
Сергей Владимирович Илюшин дизайнер«Il» маркалы ұшақ.
(Сурет көрсету).
Осы дарынды инженерлердің еңбегі біздің елімізді ұлы авиациялық державаға айналдырған алуан түрлі ұшақтарды жасады. Ресейлік ұшақтар бүкіл әлемге кеңінен танымал.
Енді сіз болашақ дизайнерлер - өнертапқыштарсыз және ұшақтың үлгісін жасап жатырсыз деп елестетіп көріңіз. Модель дегеніміз не? Модель - бұл объектінің бейнесі.
Өз қызметінде адам модельдерді жиі пайдаланады, яғни. объектінің бейнесін жасайды. Біздің қораптағы мына ұшақ ойыншығы үлгі бола ала ма? Иә. Мысалдар келтіріңіз. (Қуыршақ, глобус, машина, т.б.)
Ұшақ үлгісін қарастырайық.
Фюзеляж – ұшақтың «денесі». Құрамында кабина , жанармай цистерналары , жолаушылар салоны мен багаж бөліктері немесе жүк бөліктері.
Ұшақтың екі қанаты бар. Олар фюзеляждың орталық бөлігіне бекітілген.
Құйрық бөлігі тігінен орналасқан киль .
Көмегімен шасси ұшақ орындап жатыр шешу Және қону , такси .
Педагог балаларды жұмысқа шақырады.
Жұмысты аяқтау.
Біз сізбен не жобалаймыз?(Ұшақ)
Сіздің алдыңызда не тұр(Қағаз)
Онда не көрсетілген?(Ұшақ үлгісі)
Біз неден бастаймыз?(Жұмыс жоспары құрылуда)
1. Үлгіні контур бойымен қиып алыңыз.
2. Бөлшекті әрбір бүктеу сызығы бойымен бүгіңіз. Бүктеу сызығын үтіктеу.
3. Бөлшектерді желіммен жабыстырыңыз.
«Ұшақ» динамикалық үзіліс
Ұшайық, ұшайық,Аяқтар бөлек.
Олар қолдарын алға айналдырды.Қолыңызды кеудеңіздің алдында айналдырыңыз.
Қолдар жағына - ұшыңыз
Біз ұшақ жіберемізҚолдарыңызды көлденеңінен екі жаққа созыңыз.
Оң қанат алғаОң қолыңызды алға жылжыта отырып, денеңізді оңға бұрыңыз.
Сол қанат алға.Сол қолды алға жылжыта отырып, денеңізді солға бұрыңыз.
Бір екі үш төрт -
Ұшақ ұшып кетті.
Керемет ұшқыш
Ұшақ жолға жіберілді.Қолды екі жаққа созып еркін жүгіру.
Өнімділікті бағалау.
Балалар үстел үстіндегі дайын ұшақтарға қарайды.Мұғалім жапсырудың дұрыстығына, бүктеу сызығының анықтығына назар аударады.
Әрекет ету.
Карлсон: « Балалар, енді ұшақтарымызды сынап көрейік.(Дыбыстық жазба).
«Ұшақтар» ашық ойыны.
Балалар қолдарында ұшақтармен кездейсоқ жүгіреді. Мұғалім: «Ұшақтар, қон», «Ұшақтар, ұшыңдар», «Ұшақтар, биіктікке жетіңдер», «Ұшақтар, төмендеңдер» деген командалар береді.
Рефлексия.
Балалар, бүгін қандай жаңалық білдіңдер?
Сіз не үйрендіңіз?
Сізге не ұнады?
Сіз үшін ең қызықтысы не болды? Не қиын?
Қорытынды. Сабақ барысында балалар ұшақтарды модельдеу бойынша білім мен дағдыларға ие болды. Әрекет балаларды өз жұмысын бақылауға, қарапайым үлгі жасауға, қарапайым құралдарды пайдалануға үйретеді. Модельдеу процесі балаларға қолжетімді және олардың ақыл-ой қабілеттерін дамытады, сөздік қорын байытады, есте сақтау қабілетін, белсенділік пен жаңа ақпаратты игерудегі дербестігін дамытады.
Іс-әрекеттің бұл түрімен айналыса отырып, балалар өздерін еркін, еркін сезінеді, құрдастары мен бақылау, әрекеттің жаңалығын көру қабілетіне ие болады.Модельдеудің арқасында балаларда ерік-жігерлік қасиеттер қалыптасады:
Сіз бастаған жұмысты аяқтауға әкеліңіз;
Қиындықтарды жеңе білу;
Өзіңіздің және басқалардың еңбегін бағалаңыз және құрметтеңіз.
Әдебиет:
А.П.Журавлева, Л.А.Болотина. «Бастапқы техникалық модельдеу». Мәскеу «Просвещение», 1982 ж.
Балаларға арналған техникалық журналдар: «Модельші-конструктор», «Жас техник».
3аворотов В.А. «Идеядан үлгіге дейін». - М.: «Ағарту», 1988 ж.
Тимофеева М.С. «Жаса, ойлап тап, байқа.» - М.: «Ағарту», 1981 ж.
Бағдарлама мазмұны:бірнеше бөліктен тұратын заттарды салуды үйрету. Әр түрлі бағытта түзу сызықтарды салу қабілеттерін шыңдау. Заттың бейнесін беруге үйрету. Эстетикалық қабылдауды дамыту.
Материалдар мен жабдықтар:ашық көк қағаз парағы, сұр гуашь бояулары, қылқаламдар, су құйылған банкалар, қағаз майлықтар, мольберт, ойыншық ұшақ, ұшақ суреттері.
Алдын ала жұмыс:ұшақтың суреттерін зерттеу, ұшақтың сыртқы түрінің ерекшеліктері туралы түсініктерді нақтылау (аспанда, ауада ұшу).
Балаларды ұйымдастыру:балалар мұғалімнің қасында тұрады.
GCD қозғалысы:
Балалар, бүгін біз саяхатқа шығамыз. Қайда және немен? Бұл менің сырым. Жұмбақты тыңдаңыз және сіз бірден бәрін білесіз:
Ара емес, ызылдаған,
Құс емес, ұшатын
Ұя салмайды
Ол адамдар мен жүктерді тасымалдайды.
(Ұшақ)
Сіз қаншалықты тез болдыңыз (ойыншықты көрсетіңіз, онымен «ұшуды» орындаңыз). Қандай керемет құс! Ұшаққа қараңыз, оның бөліктеріне және қанаттардың бағытына назар аударыңыз. Ұшақта не бар?
Ұзын денесі және екі үлкен қанаты.
Дене шынықтыру минуты:
Ұшайық, ұшайық,
(Аяқтарды бөлек тұру)
Олар қолдарын алға айналдырды.
(Қолды кеуде алдында айналдыру)
Қолдар жағына - ұшыңыз
Біз ұшақ жібереміз
(Қолдарыңызды көлденеңінен екі жаққа жағыңыз)
Оң қанат алға
(Оң қолды алға жылжыта отырып, денеңізді оңға бұрыңыз)
Сол қанат алға.
(Сол қолды алға жылжыта отырып, денеңізді солға бұрыңыз)
Бір екі үш төрт -
Ұшақ ұшып кетті.
Керемет ұшқыш.
Ұшақ жолға жіберілді.
(Қолды екі жаққа созып кездейсоқ жүгіру)
Сіздердің қанша адам ұшақта ұшты? (балалардың жауаптары).
Бүгін бәріміз ұшқыш атанып, ұшақпен «саяхатқа» шығамыз.
Ал енді мен ұшақтың суретін көрсетемін (сурет демонстрациясы). Құйрығы бар ұшақтың денесін салайық.
Дене мен құйрықты сызыңыз.
Ал енді қанаттар. Иллюминаторларды салуды ұмытпаңыз - бұл жазықтықтағы терезелер, олар арқылы қарауға болады.
Қалай сурет салатынымызды қараңыз. Сіз щетканы алып, оны бояуға батырып, қағаз парағына жағыңыз, қайтадан, қайтадан - бұл дақтар.
- Балалар, қылқаламды алыңдар, ауада ұшақтың суретін салайық.
Балалар, үстеліңізде не бар екенін қараңыз (балалардың назарын қағазға аударыңыз), бұл сіз сызатын ұшақ ұшқалы тұрған аспан деп елестетіңіз.
Балалар бірнеше ұшақтарды сала алады.
Парақтағы суретті қайталауға шақырамын.
GCD нәтижесі.
Соңында барлық сызбаларды үстелге орналастырыңыз. Мен балалардың назарын олардың неше түрлі ұшақтар салғанына, аспанда ұшақтардың қандай әдемі ұшатынына аударамын.
- Балалар, ненің суретін салдыңдар? Ұшақтарды қалай салдыңыз? Маған сіздің суреттеріңіз қатты ұнады. Саған ұшақ салған ұнады ма? Сіз бен біз ұшақ туралы тақпақ білеміз. (А. Барто «Ұшақ»).
Ұшақты өзіміз жасаймыз.
Ормандардың үстінен ұшайық,
Ормандардың үстінен ұшайық.
Сосын анама қайтамыз.
Жүктеп алу:
Алдын ала қарау:
Тақырыбы: «Ұшақтар ұшып жатыр»
Бағдарлама мазмұны:бірнеше бөліктен тұратын заттарды салуды үйрету. Әр түрлі бағытта түзу сызықтарды салу қабілеттерін шыңдау. Заттың бейнесін беруге үйрету. Эстетикалық қабылдауды дамыту.
Материалдар мен жабдықтар:ашық көк қағаз парағы, сұр гуашь бояулары, қылқаламдар, су құйылған банкалар, қағаз майлықтар, мольберт, ойыншық ұшақ, ұшақ суреттері.
Алдын ала жұмыс:ұшақтың суреттерін зерттеу, ұшақтың сыртқы түрінің ерекшеліктері туралы түсініктерді нақтылау (аспанда, ауада ұшу).
Балаларды ұйымдастыру:балалар мұғалімнің қасында тұрады.
GCD қозғалысы:
Балалар, бүгін біз саяхатқа шығамыз. Қайда және немен? Бұл менің сырым. Жұмбақты тыңдаңыз және сіз бірден бәрін білесіз:
Ара емес, ызылдаған,
Құс емес, ұшатын
Ұя салмайды
Ол адамдар мен жүктерді тасымалдайды.
(Ұшақ)
Сіз қаншалықты тез болдыңыз (ойыншықты көрсетіңіз, онымен «ұшуды» орындаңыз). Қандай керемет құс! Ұшаққа қараңыз, оның бөліктеріне және қанаттардың бағытына назар аударыңыз. Ұшақта не бар?
Ұзын денесі және екі үлкен қанаты.
Дене шынықтыру минуты:
Ұшайық, ұшайық,
(Аяқтарды бөлек тұру)
Олар қолдарын алға айналдырды.
(Қолды кеуде алдында айналдыру)
Қолдар жағына - ұшыңыз
Біз ұшақ жібереміз
(Қолдарыңызды көлденеңінен екі жаққа жағыңыз)
Оң қанат алға
(Оң қолды алға жылжыта отырып, денеңізді оңға бұрыңыз)
Сол қанат алға.
(Сол қолыңызбен алға қарай денеңізді солға бұрыңыз)
Бір екі үш төрт -
Ұшақ ұшып кетті.
Керемет ұшқыш.
Ұшақ жолға жіберілді.
(Қолды екі жаққа созып кездейсоқ жүгіру)
Сіздердің қанша адам ұшақта ұшты? (балалардың жауаптары).
Бүгін бәріміз ұшқыш атанып, ұшақпен «саяхатқа» шығамыз.
Ал енді мен ұшақтың суретін көрсетемін (сурет демонстрациясы).Құйрығы бар ұшақтың денесін салайық.
Дене мен құйрықты сызыңыз.
Ал енді қанаттар. Иллюминаторларды салуды ұмытпаңыз - бұл жазықтықтағы терезелер, олар арқылы қарауға болады.
Қалай сурет салатынымызды қараңыз. Сіз щетканы алып, оны бояуға батырып, қағаз парағына жағыңыз, қайтадан, қайтадан - бұл дақтар.
- Балалар, қылқаламды алыңдар, ауада ұшақтың суретін салайық.
Балалар, үстеліңізде не бар екенін қараңыз (балалардың назарын қағазға аударыңыз), бұл сіз сызатын ұшақ ұшқалы тұрған аспан деп елестетіңіз.
Балалар бірнеше ұшақтарды сала алады.
Парақтағы суретті қайталауға шақырамын.
GCD нәтижесі.
Соңында барлық сызбаларды үстелге орналастырыңыз. Мен балалардың назарын олардың неше түрлі ұшақтар салғанына, аспанда ұшақтардың қандай әдемі ұшатынына аударамын.
- Балалар, ненің суретін салдыңдар? Ұшақтарды қалай салдыңыз? Маған сіздің суреттеріңіз қатты ұнады. Саған ұшақ салған ұнады ма? Сіз бен біз ұшақ туралы тақпақ білеміз. (А. Барто «Ұшақ»).
Ұшақты өзіміз жасаймыз.
Ормандардың үстінен ұшайық,
Ормандардың үстінен ұшайық.
Сосын анама қайтамыз.
Сабақтың қысқаша мазмұны «Оригами ұшағын жасау»
Сабақты мектепте, қосымша білім беру мекемелерінде: үйірмелерде, секцияларда, 6-7 жастағы балалармен бірлестіктерде өткізуге болады.
Мақсаты: сызба бойынша жұмыс істеу дағдыларын дамыту, ұсақ моториканы және көзді дамыту; әуе кемелерінің түрлерімен және олардың мақсатымен таныстыру; жауапкершілік пен ұжымшылдық сезімін тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
1. Сәлемдесу.Ұйымдастыру уақыты.
Сәлем жігіттер. Біз оригами техникасын қолдана отырып дизайнды жалғастырамыз және бүгін біз ұшақ жасаймыз.
2. Ұшақтар және олардың мақсаты туралы әңгімелеу.
Айтыңдаршы, балалар, ұшақтар не үшін қажет?
Иә, ұшақ – ең жылдам көлік түрі. Қараңызшы, қазіргі заманғы ұшақтар жолаушыларды ұзақ қашықтыққа қаншалықты әдемі тасымалдайды. Оларды авиалайнер деп атайды.
Ұшақтар әртүрлі жүктерді тасымалдайды.
Адамға көмекке келетін құтқару ұшақтары бар. (Төтенше жағдайлар министрлігі)
Спорттық ұшақтар парашютпен секірушілерді дайындайды.
Егістегі құрғақшылық туралы әңгіме: ауылшаруашылық ұшағы – гидроұшақ. Әскери ұшақтар: бомбалаушы ұшақтар, барлау ұшақтары, истребительдер. Бұрын ұшақтар ағаштан жасалған (үлгі көрсетілген) және ұшақтар деп аталды. Ұшақ – ең заманауи, қажетті және ең жылдам көлік түрі.
3. Физминутка
Ұшаққа отырамыз. (Шығып отырамыз).
Ұшайық. (Олар оны бастайды, тұрады, уау.)
Біз бұлттардың үстінде ұшып келеміз. (Қолдар жағына).
Әкеге қол бұлғаймыз, анаға қол бұлғаймыз. (Сол қолымызбен, оң қолымызбен бұлғаймыз).
Біз өзеннің қалай ағып жатқанын көреміз. (Қолмен толқындарды көрсету).
Біз қайықта балықшыны көреміз. (Олар балықшының қармақты қалай құйатынын көрсетеді).
Абайлаңыз, тау! (Бір жағына, сосын екінші жағына еңкейу).
Бізге қонатын уақыт келді! (Орындарына отырыңыз).
4. Практикалық бөлім. Ұшақ жасау.
Жұмыс жетекшімен бірге орындалады.
5. «Ұшақты сынау» динамикалық үзіліс.
Тестілеу үшін балалар мұғалімнің қалауы бойынша топтарға бөлінеді.
6. Рефлексия.
Бүгін мен сіздердің нағыз модельер және дизайнер екендеріңізге көз жеткіздім.
Сіз үшін ең қиыны не болды?
Сіз сызба бойынша ұшақты өзіңіз бүктей аласыз ба?
Сізге кімнің ұшағы көбірек ұнады?